Rozkęcanie własnego forum cz. 2

Kontynuując temat z mojego pierwszego wpisu o rozkręcaniu własnego forum dopowiem dziś kilka wartych wspomnienia kwestii.
Jest to na dłuższy czas ostatni z wpisów o luźnej tematyce - następne poświęcę programowaniu oraz webmastingowi w czystej postaci.

14. Uaktywnij dawnych użytkowników
Dawni użytkownicy Twojego forum są dla Ciebie bardzo cenni - znają już jego strukturę i zdecydowanie chętniej będą się wypowiadać na forum które nie jest już dla nich "obce". Skoro nie korzystają z twojej aplikacji możliwe że mieli w pewnym momencie za dużo spraw na głowie i musieli odłożyć swojego wirtualnego avatara na drugi plan. Tacy użytkownicy czasem wracają - a czasem trzeba im pomóc powrócić. Inną częstą przyczyną zaprzestania korzystania z usługi internetowej jest o dziwo zapomnienie hasła! Warto dla takich użytkowników wysłać maila opisującego co od czasu ich ostatnich odwiedzin na forum się zmieniło, dobrze też aby zawierał on w sobie link do panelu logowania i miejsca, w którym możemy odzyskać/zresetować hasło.

15. Szanuj dane osobowe
Czasem tak bywa że żałujemy swoich wypowiedzi. Nie wszystkie systemu pozwalają nam na ich usunięcie. Wtedy użytkownik chce choć w pewnej części być anonimowym. Powinniśmy mu w tym pomóc umożliwiając usunięcie / zmianę danych osobowych, oraz oferując (w wielu systemach manualną - dokonywaną przez administratora) zmianę nick\\'a. Jeśli zaoferujemy użytkownikowi tCzytaj więcej!



CMS na plikach vs. bazy relacyjne

Podzielę się dzisiaj swoimi doświadczeniami jeśli chodzi o zagadnienie tworzenia systemów typu CMS za pomocą baz danych ulokowanych w plikach.
Jakie są różnice dla początkującego programisty? Pierwszy CMS stworzyć na plikach czy za pomocą zewnętrznych relacyjnych baz danych?
Poniżej przedstawiam wady i zalety zarówno pierwszego jak i drugiego rozwiązania:

Pliki:
+ Łatwo stworzyć podstawy takiego systemu.
+ Satysfakcja i z posiadania wyjątkowego systemu ;).
+ Może być dużo szybsze od zewnętrznej bazy, ale to zależy od wielkości przedsięwzięcia i twoich umiejętności oraz sposobu programowania.
+ Bezpośredni dostęp do plików binarnych (mam na myśli możliwość zapisu pojedynczych bitów) umożliwia przechowywanie niektórych typów danych w mocno skompresowanej postaci.
+ Ataki na systemu plikowe mają dużo mniej odmian i miejsc gdzie tworząc kod możemy zapomnieć o zabezpieczeniu. Bardzo prosto jest zapobiec atakom typu Local File Include (LFI) i Remote File Include (RFI).
+ Unikamy skanujących w poszukiwaniu błędów sqlowych robali :)
+/- Trzeba pamiętać o odpowiednim ukryciu plików z sekretnymi danymi. Warto je też zaszyfrować (podobnie jak w bazach relacyjnych).
- Możesz utracić dane jeśli serwer nie wykona blokady lub o tym zapomnisz (aczkolwiek nawet jeśli nie wykonujesz blokady takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko).
- Wiele funkcji (sortowanie, edycja itp.) trzeba pisać samemu.
- Musisz przemyśleć i z dużą przewidywalnoCzytaj więcej!



A jednak żyje! (Dev-C++)

Dzisiaj przeżyłem z lekka pozytywne zaskoczenie. Kolega napisał do mnie że rozpoczął naukę programowania w C++ za pomocą osławionego lecz starego kompilatora Dev-C++. Wróciły wspomnienia związane z pierwszymi krokami w całkiem przyjemnym (choć prostym) środowisku. I powróciło pytanie: co się stało z developerami?

Dev-C++ - fenomen prostego IDE
Pytanie dlaczego tak dobry program przestał być rozwijany w 2005 roku, tuż przed wydaniem wersji 5.0 przewijało się kilka razy. Nie wszyscy uwielbiali te środowisko, niektórzy woleli bardziej rozbudowane środowisko serwowane przez Microsoft (Visual C++), duże rzesze programistów pozostawały jednak przy tym programie, który oferował logiczne i wygodne funkcje, może czasem kosztem funkcjonalności. Tym bardziej intrygowała sprawa nagłego zaprzestania rozwoju środowiska.

Zarzucenie rozwoju
W 2006 roku Colin Laplace (autor programu, główny developer) poinformował na forum że zaprzestał pracę nad popularnym IDE z powodów braku czasu i dużej liczby obowiązków w realnym świecie.
Program jednak nie przestał być rozwijany. IDE oferujące integrację z frameworkiem wxWidgets, oparte na kodzie Dev-C++ - wxDev-C++ rozwija do dziś zespół 7 osobowy zespół developerów.

Małe pocieszenie
I to by było na tyle. Jeśli ktoś chciał korzystać z tego środowiska, nie narażając się na błędy wynikające z dawno minionych już lat świetności programu musiał korzystać z najnowszej wersji wxDev-C++, która prócz nowego fCzytaj więcej!



1234
↑
5